Упражнение № 2

Упражнение № 2

 

МЕТОДИ ЗА АНАЛИЗ И КОНТРОЛ С ОБРАТНО РАЗСЕЯНИ БЕТА-ЛЪЧИ

 

            Обратно разсеяни бета-лъчи

 

            1. Основни зависимости при разсейване на електрони

            Точна количествена теория за явлението обратно разсейване на бета-лъчи няма. За приблизителни количествени и качествени оценки се използува емпиричен израз за зависимостта на интензитета на обратно разсеяните бета-лъчи (при нормално падане и отражение) от атомния номер Z на материала:

,             (1)

където коефициентът a зависи от геометрията на опита, а коефициентът b (b=0,6-0,8) зависи от гладкостта на повърхността на материала.

            Тази зависимост определя и областта на приложение на метода. С обратно разсеяни бета-лъчи могат да се мерят покрития тогава, когато атомните номера на покритието и подложката силно се различават - например покрития от тежки метали върху желязо, мед, месинг, а също така и лакови покрития върху метали.

            Интензитетът на обратно разсеяните електрони зависи слабо от енергията им в областта до 1 MeV , след което бързо започва да намалява.

            Горните две зависимости са илюстрирани с експериментални данни, показани на Фиг.1.

Фиг. 1. Зависимост на експериментално измерения коефициент на отражение на електрони от енергията, за елементи с различен атомен номер.

 

            При отражение на електрони от повърхност съществува емпирична зависимост, която наподобява закона за равенство на ъглите на падане и отражение в оптиката. Най-голям брой електрони действително се разсейва под ъгъл, равен на ъгъла на падането, но има и значителен брой електрони, разсеяни под други ъгли (Фиг.2).

 

Фиг. 2. Разсейване на електрони от повърхност

 

            При постоянен ъгъл на падане , интензитетът на разсеяните електрони зависи от ъгъла на разсейване , като ако е в равнината на падане, интензитетът е приблизително пропорционален на . Същата приблизителна зависимост съществува и за ъгли на разсейване, които не лежат в равнината на падане. Тази ъглова зависимост на разсеяното лъчение позволява да се конструират прибори за измерване на грапавостта на повърхнини, тъй като с увеличаване на грапавостта изотропията на разсеяното лъчение постепенно нараства (фиг. 3).

 

Фиг.3. Разсейване на електрони от неравна повърхност

 

            С увеличаване на ъгъла на падане (съответно и на отражение), интензитетът на разсеяното лъчение расте, като постепенно намалява зависимостта от атомния номер (Фиг.4).

Фиг. 4. Зависимост на коефициента на отражение за различни елементи от сумата a на ъгъла на падане и ъгъла на отражение

 

            Този експериментален резултат показва, че най-добрата геометрия за определяне на дебелини на покрития (различимост по Z) е при нормално падане и отражение.

            Зависимостта на интензитета на обратно разсеяните бета-лъчи от дебелината d се пресмята по следния начин. При преминаване на слой с дебелина x, до елементарния слой dx достигат  електрони където е броят на падащите електрони на 1 cm2 за 1 s ,  е масовият коефициент на отслабване. От слоя dx се разсейват  електрони. При преминаване отново през слоя с дебелина x бета- лъчите намаляват отново с множител . След интегриране по x от 0 до се получава

  (2)

            По-точен е емпиричният израз , т.е. в експонентата присъствува множител 2,5 вместо 2. Това се обяснява с факта, че при преминаването си през веществото електронът губи енергия, поради което обратно разсеяните електрони са с по-ниска енергия, отколкото падащите на повърхността. По-малката енергия означава по-голям коефициент . Приблизително може да се приеме, че =1,5. Поради това в показателя на степента се появява множителят 2,5 (Съществуват и други приближения).

 

 

Упражнение

 

ИЗМЕРВАНЕ НА СЪДЪРЖАНИЕТО НА ТЕЖКИ ЕЛЕМЕНТИ В ПРАХООБРАЗНИ ПРОБИ С ОБРАТНО РАЗСЕЯНИ БЕТА-ЛЪЧИ

 

            При разсейване на бета-лъчи от двукомпонентна смес изразът за интензитета на обратно разсеяните електрони е сума от разсейването от двата елемента поотделно със съответния коефициент

,            (1)

 

където Z1 и Z2 са атомните номера на двата елемента, C1 и C2 са концентрациите на двата елемента (C1= d1/(d1 + d2 ), C2 = d2/(d1+ d2), C1+C2= 1), d1 и d2 са масовите дебелини на двата елемента в пробата и d=d1+d2 е масовата дебелина на цялата проба. Като имаме предвид, че m1/r1=m2/r2 (масовите коефициенти на поглъщане m/r за два различни елемента са еднакви с точност до Z/A, където А е масовото число на елемента), то за израза (1) получаваме:

(2)

 

            Да разгледаме два крайни случая :

            а) задебелипроби ; и тогава:

 

,           (3)

 

т.е. интензитетът на обратно разсеяните електрони зависи линейно от концентрацията, като при  интензитетът расте с увеличаването на и съответно намалява с нарастването на  при .

            б) затънкипроби ; и тогава:

.  (4)

            За големи разлики в атомните номера Z1>> Z2, теглото на пробата d=d1+d2 зависи главно от теглото на единия елемент, т.е. d1+d2»d1 и d1»C1, тогава:

.       (5)

            Горната зависимост показва, че затънкипроби интензитетът на обратно разсеяните електрони зависи квадратично от концентрацията C1. При квадратична зависимост методът е по-чувствителен за малки концентрации. За всички междинни случаи интензитетът на обратно разсеяните електрони зависи от концентрацията със степенен показател между 1 и 2.

 

Задача

            Да се измери концентрацията на PbCO3 в прахообразни проби от лек пълнител ( варовик ) .

Апаратура

Източник

Детектор СБТ-10, преброител.

Фиг. 5. Схема на опитната постановка за измерване на концентрацията на PbCO3

 

            Геометрията на опита е показана на Фиг. 5, където 1 е радиоактивен източник (90Sr ), 2 - детектор СБТ-10, 3 - изследвано вещество, 4 - пластмасов държател, 5 - алуминиев филтър, 6 - камера. Стените на камерата са от алуминий. Алуминиевият филтър задържа или отразява разсеяните под голям ъгъл електрони.

 

Изпълнение

            1. Построяване на калибровъчна крива за проби с известна концентрация. Пробите трябва да бъдат приготвяни по еднакъв начин. Препоръчва се от чашката с дадена концентрация да се насипва в алуминиева кювета достатъчно количество веществовръх), след което с линийка, която се плъзга по ръбовете на кюветата, се отнема излишното количество.

            2. Измерване на неизвестни проби и оценка на грешката.

 

Забележка

            Обработката на експерименталните резултати може да се направи с помощта на програмата MLS3.